Primele evoluții ale biatloniștilor moldoveni la startul noului sezon de Cupă Mondială

• 28 Noiembrie 2021 11:40

Patru sportivi din Rep. Moldova au evoluat sâmbătă, 27 noiembrie, în primele curse individuale din cadrul primei etape a noului sezon de Cupa Mondială de biatlon care se desfășoară la Östersund, Suedia.

În cursa individuală pe distanța de 20 km, Pavel Magazeev s-a clasat pe locul 42, după ce a avut 3 ratări în poligon la cele 20 de trageri la țintă, iar Mihail Usov a încheiat pe locul 48 (2 ratări). Câștigător al probei a devenit norvegianul Sturla Holm Lægreid (o ratări).

În concursul feminin, Aina Stremous a ocupat locul 55 (3 ratări) în cursa individuală de 15 km, iar Aliona Ivanova s-a clasat pe locul 90 (5 ratări). Cea mai bună în această probă a fost cehoaica Markéta Davidová (0 ratări).

Cei patru biatleți din Rep. Moldova participă duminică și în probe de sprint.