Plata salariilor în stânga Nistrului revine la o singură tranșă, cel puțin pentru două luni

  • 01 August 2025 12:23
Plata salariilor în stânga Nistrului revine la o singură tranșă, cel puțin pentru două luni

În următoarele două luni, angajații din sectorul bugetar din regiunea transnistreană vor primi salariul integral și nu în două tranșe, așa cum s-a întâmplat până acum, promit autoritățile de la Tiraspol, transmite IPN.

Administrația regiunii explică modificările în modul de plată prin necesitatea unei gestionări operative a fondurilor în contextul unei situații economice dificile. După cum se precizează, decizia a fost luată „în funcție de situația actuală”, iar în continuare finanțarea salariilor și indemnizațiilor va fi realizată pe baza „situației reale”.

Anterior, așa-numitul soviet suprem a aprobat modificări în legislația locală care permit executivului de la Tiraspol să stabilească graficul plăților pentru angajații din sectorul bugetar. Prima parte a salariului se plătea până pe data de 20, iar a doua – între 20 și sfârșitul lunii.

În regiunea transnistreană rămâne în vigoare starea de urgență în economie. Decretul cu privire la prelungirea acestui regim până pe 31 august a fost semnat de liderul de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski. Documentul a fost trimis spre aprobare sovietului suprem.

Tags

Alte Noutati

LIVE
Meteo Chișinău
22,74
Cer acoperit de nori
Umiditate:60 %
Vint:1,85 m/s
Tue
24
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
21
Arhivă Radio Chișinău