Petrocub Hâncești a reușit eventul, după ce aseară s-a impus în finala Cupei Republicii Moldova la fotbal

• 26 Mai 08:45

Petrocub Hâncești a câștigat Cupa Republicii Moldova, după victoria cu 3-1 obținută ân fața echipei Zimbru în finala disputată aseară la Chișinău. Hânceștenii reușesc astfel eventul - cupa și campionatul - pentru prima dată în istorie.

Zimbru a deschis scorul încă în minutul 6 al partidei prin Alaribe, jucătorii din strada Butucului intrând cu avantaj la pauză.

Fotbaliștii din Hâncești au reușit să egaleze în a doua repriză prin Lungu în minutul 58 și să intre în avantaj prin golul marcat de Jardan în minutul 76.

Lupan a stabilit scorul final prin reușita din minutul 79.

Petrocub Hâncești a câștigat titlul de campioni pentru prima dată în istoria clubului. Cu o etapă înainte de finalul campionatului, Petrocub a acumulat 21 de puncte, cu 4 mai multe decât Zimbru Chișinău, clasată a doua.

Astfel, Petrocub a devenit a 6-a echipă care reușește să câștige titlul de campioană națională după independență, potrivit Federației Moldovenești de Fotbal.