Peste 90 de arbori, tăiați ilegal la Dondușeni. Inspectorii, pe urmele făptașilor

  • 07 Iulie 19:35
Peste 90 de arbori, tăiați ilegal la Dondușeni. Inspectorii, pe urmele făptașilor

Peste 90 de arbori ar fi fost tăiați ilegal în mai multe zone din raionul Dondușeni. Inspectorii de mediu au descoperit cioate de salcâm, frasin, stejar și arțar, iar prejudiciul total calculat în trei dintre cazuri depășește 30.000 de lei.

Cazurile au fost descoperite în timpul unor razii desfășurate în raion, dar și în urma unei sesizări telefonice.

În sectorul nr. 2 al Ocolului Silvic Dondușeni, inspectorii au constatat recoltarea ilegală a masei lemnoase. Pentru această încălcare a fost întocmit un proces-verbal contravențional.Alte două cazuri au fost descoperite în fâșiile forestiere de protecție gestionate de Primăria Țaul. Într-o zonă, inspectorii au numărat 64 de cioate de salcâm și frasin. Arborii, cu diametre între 8 și 19 centimetri, ar fi fost tăiați de persoane necunoscute.

În total, au fost sustrase 2,22 metri cubi de lemn, iar paguba provocată mediului a fost estimată la 12.350 de lei.

Într-o altă zonă din Țaul au fost găsite 26 de cioate de salcâm și frasin, cu diametre între 6 și 17 centimetri. Cantitatea de lemn tăiat ilegal a fost estimată la 0,792 metri cubi, iar prejudiciul – la 4.650 de lei.Pentru ambele cazuri, inspectorii au sesizat organele de drept, care urmează să identifice persoanele responsabile.

Un alt caz a ieșit la iveală după un apel telefonic. Ajunși la fața locului, inspectorii au constatat că opt arbori de frasin, stejar și arțar fuseseră tăiați ilegal dintr-o pădure gestionată de Primăria Tîrnova. Arborii aveau diametre cuprinse între 10 și 55 de centimetri, iar cantitatea de lemn tăiat a fost estimată la 5,126 metri cubi. Prejudiciul cauzat mediului se ridică la 13.540 de lei.

Și în acest caz, documentele au fost transmise organelor de drept pentru identificarea făptuitorilor.

În total, prejudiciul calculat pentru cele trei cazuri în care au fost evaluate pagubele ajunge la 30.540 de lei. Inspectoratul pentru Protecția Mediului le cere cetățenilor să anunțe autoritățile atunci când observă activități suspecte de tăiere sau exploatare ilegală a pădurilor.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Cadre sonore cu Andrei Mîțu
Meteo Chișinău
26,07
Cer fragmentat
Umiditate:47 %
Vint:3,84 m/s
Wed
22
Thu
18
Fri
18
Sat
21
Sun
19
Arhivă Radio Chișinău