Percheziții în nordul Republicii Moldova: Sunt vizate persoane implicate în pregătirea dezordinilor și a deplasărilor în Serbia

  • 27 Octombrie 2025 09:32
Percheziții în nordul Republicii Moldova: Sunt vizate persoane implicate în pregătirea dezordinilor și a deplasărilor în Serbia

Poliția Națională anunță că oamenii legii au descins în această dimineață cu percheziții în nordul Republicii Moldov, în dosarul privind pregătirea destabilizărilor și dezordinilor în masă pe teritoriul Republicii Moldova.

În comunicatul Poliției se menționează că angajații Direcției investigații „Nord” a INI, în comun cu procurorii PCCOCS și polițiștii din BPDS „Fulger”, desfășoară mai multe percheziții în nordul țării, într-o cauză penală pornită pentru pregătirea destabilizărilor și dezordinilor în masă pe teritoriul Republicii Moldova.

Potrivit oamenilor legii, investigațiile vizează inclusiv deplasările și instruirile efectuate în Serbia, iar alte detalii nu au fost oferite deocamdată. 

Anterior, oamenii legii anunțau că în această cauză penală sunt vizate peste o sută de persoane. Este vorba despre indivizi care se deplasau sistematic în Serbia pentru instruiri specializate. Participanții, care erau plătiți cu câte 400 de euro, erau învățați tactici de destructurare a cordoanelor de poliție, metode de opunere a rezistenței, utilizarea bastoanelor din cauciuc, precum și tehnici de mânuire a armelor de foc.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică
Meteo Chișinău
22,74
Cer senin
Umiditate:71 %
Vint:1,47 m/s
Sat
20
Sun
18
Mon
20
Tue
22
Wed
21
Arhivă Radio Chișinău