Parlamentul se va întruni joi în ședință. Demisia unui deputat, pe ordinea de zi

  • 27 Octombrie 2021 17:28
Parlamentul se va întruni joi în ședință. Demisia unui deputat, pe ordinea de zi

Parlamentul se va întruni în ședință plenară joi, 28 octombrie. Parlamentarii vor examina proiectul de hotărâre privind demisia unui deputat, potrivit unui comunicat al Legislativului.

Astfel, deputații vor modifica, în lectură finală, Legea privind dezvoltarea regională, Legea privind înregistrarea de stat a persoanelor juridice și a întreprinzătorilor individuali și vor ratifica Acordul de modificare nr. 2 la Acordul de împrumut dintre Republica Moldova și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare privind realizarea lucrărilor de construcție și reabilitare a drumurilor în Republica Moldova.

Totodată, în prima lectură vor fi examinate mai multe proiecte de lege, inclusiv, cel cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă a transportatorilor față de călători, proiectul pentru ratificarea Acordului de parteneriat strategic, comerț și cooperare dintre Republica Moldova și Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, precum și proiectul privind mecanismul de examinare a investițiilor de importanță pentru securitatea statului.

Ședința plenară va începe la ora 11.00.

Tags

Alte Noutati

LIVE
Meteo Chișinău
20,43
Câțiva nori
Umiditate:51 %
Vint:3,58 m/s
Sun
22
Mon
25
Tue
22
Wed
22
Thu
23
Arhivă Radio Chișinău