Parlamentul se va convoca în sesiune extraordinară în perioada 13-25 august. Ordinea de zi

  • 10 August 2021 17:23
Parlamentul se va convoca în sesiune extraordinară în perioada 13-25 august. Ordinea de zi

Parlamentul se va convoca în sesiune extraordinară, în perioada 13-25 august. Hotărârea a fost aprobată, astăzi, de Biroul permanent al Parlamentului.

Prima ședință a sesiunii extraordinare va avea loc vineri, 13 august, cu începere de la ora 10:00.

Proiectul ordinii de zi, aprobat de Biroul permanent, include proiectul de modificare a Legii cu privire la Autoritatea Națională de Integritate și Legii privind declararea averii și a intereselor personale; proiectul de modificare a Legii cu privire la Procuratură; proiectul de lege pentru modificarea Legii privind piața produselor petroliere; proiectul de  modificare a articolului 8 din Legea cu privire la Centrul Național Anticorupție; proiectul de lege privind modificarea unor acte normative (transparența modului de alegere a membrilor CSM și CSP).

De asemenea, în ordinea de zi propusă figurează mai multe proiecte de hotărâre: proiectul de hotărâre privind constituirea Comisiei speciale pentru selectarea candidaților la funcția de Avocat al Poporului; proiectul de hotărâre privind demisia unor membri ai Plenului Consiliului Concurenței.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Lumina cuvântului * Muzică
Meteo Chișinău
17,65
Cer senin
Umiditate:63 %
Vint:3,58 m/s
Mon
25
Tue
22
Wed
22
Thu
23
Fri
25
Arhivă Radio Chișinău