Papa Francisc îndeamnă autoritățile venezuelene să suspende inaugurarea Adunării Constituante

  • 04 August 2017 17:07
Papa Francisc îndeamnă autoritățile venezuelene să suspende inaugurarea Adunării Constituante

Cu doar câteva ore înainte de începerea ceremoniilor, Vaticanul a îndemnat Venezuela să suspende procedurile de instalare a noii Adunări Constituante. Biroul procurorului general din Venezuela a solicitat deja tribunalului din Caracas să suspende inaugurarea noului organism, invocând motive de fraudare a alegerilor.

Papa a anunțat că noul organism guvernamental menit a rescrie Constituția țării va încuraja atmosfera tensionată, nu pacea sau reconcilierea. Suveranul Pontif a avertizat, de asemenea, serviciile de securitate să nu folosească forța excesiv sau neproporțional, informează Rador.

În ciuda criticilor adresate președintelui Maduro de a pune capăt planurilor sale anunțate, liderul venezuelean pare mai determinat ca niciodată să și le îndeplinească, răspunzând unor state care au anunțat că nu vor recunoaște rezultatul acelui vot. Anterior, vineri, liderul opoziției Antonio Ledezma, care a fost forțat să urce într-o mașină de către serviciile de securitate la începutul acestei săptămâni, se află acum în stare de arest la domiciliu, relatează corespondentul BBC.

Tags

Alte Noutati

LIVE
Meteo Chișinău
16,63
Cer senin
Umiditate:36 %
Vint:5,66 m/s
Wed
10
Thu
13
Fri
14
Sat
15
Sun
15
Arhivă Radio Chișinău