Nicușor Dan a vorbit la telefon cu Donald Trump. Președintele României ar fi fost invitat în SUA (Surse)

  • 28 Mai 2025 08:18
Nicușor Dan a vorbit la telefon cu Donald Trump. Președintele României ar fi fost invitat în SUA (Surse) Sursa Foto: Digi24.ro

Președintele României, Nicușor Dan, a avut marți seara o discuție telefonică cu omologul său american Donald Trump, au precizat surse pentru G4Media.

Principalele teme de discuție între cei doi lideri au fost securitatea, energia și situația din Ucraina. În cadrul convorbirii, președintele Donald Trump l-a invitat pe Nicușor Dan în Statele Unite, iar Nicușor Dan l-a invitat la rândul său pe liderul american în România, potrivit sursei citate.

Este pentru prima dată în ultimii ani când președintele SUA vorbește la telefon cu președintele proaspăt ales al României în primele zile de la preluarea mandatului.

Nicușor Dan și-a preluat mandatul luni, 26 mai, după jurământul din Parlamentul României.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică
Meteo Chișinău
18,85
Cer fragmentat
Umiditate:79 %
Vint:1,66 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
21
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău