Nicușor Dan a convocat, luni, Consiliul Suprem de Apărare a Țării. Care sunt temele de pe agendă

  • 26 Iunie 18:00
Nicușor Dan a convocat, luni, Consiliul Suprem de Apărare a Țării. Care sunt temele de pe agendă

Președintele Nicușor Dan a convocat ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT) pentru luni, 29 iunie. Aceasta are loc în contextul în care șeful statului va fi prezent la summitul NATO de la Ankara, Turcia, în perioada 7-8 iulie.

  • Obiectivele României la Summitul NATO de la Ankara din 2026;
  • Forțele și mijloacele Armatei României ce pot fi puse la dispoziție pentru participarea la misiuni și operații în afara teritoriului statului român în anul 2027;
  • Implicații pentru continuitatea serviciilor de navigație aeriană și pentru securitatea spațiului aerian în contextul suspendării Certificatului ROMATSA de furnizor de servicii de navigație aeriană prin Sentința nr. 360 din 27.02.2026.

În cadrul ședinței Consiliului, vor fi analizate și alte tematici de actualitate din domeniul securității naționale, mai menționează Administrația Prezidențială.

La summitul NATO de la Ankara de pe 7-8 iulie, președintele Nicușor Dan va prezenta președintelui Statelor Unite, Donald Trump și aliaților NATO eforturile pe care România le face pentru creșterea capabilităților forțelor sale armate, a declarat șeful statului pe 24 iunie, la recepția de la Ambasada SUA la București, cu ocazia împlinirii a 250 de ani de la declararea independenței Statelor Unite ale Americii.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Radiojurnalul de seară București
Meteo Chișinău
27,14
Cer fragmentat
Umiditate:56 %
Vint:5 m/s
Sat
23
Sun
25
Mon
28
Tue
29
Wed
30
Arhivă Radio Chișinău