Natalia Budu și Andrei Prepeliță, medalie de bronz la Vantaa

• 02 Aprilie 2014 22:12

Luptătorii moldoveni au cucerit miercuri, 2 aprilie, două medalii de bronz la Campionatele Europene de lupte de la Vantaa (Finlanda).

Natalia Budu a intrat în posesia medaliei de bronz în limitele categoriei de 53 kg, după ce a învins-o în meciul decisiv pe turcoaica Burcu Kebic. Aurul a fost adjudecat de rusoaica Maria Gurova, victorioasă în finala cu Maria Prevolaraki din Grecia, în timp ce o altă medalie de bronz a revenit româncei Ana Maria Pavăl.

De asemenea, Andrei Prepeliță a cucerit bronzul în cântarul categoriei de 61 kg, stil liber, învingându-l la puncte în lupta pentru locul 3 pe polonezul Krzysztof Bienkowski. Aurul a fost câștigat de azerul Haji Aliyev, iar argintul a revenit rusului Bekhan Goygereev.

Marți, în prima zi a campionatelor europene, Nicolae Ceban a reușit prima medalie pentru țara noastră, bronz la 97 kg, stil liber. Moldova este reprezentată la competiția din Finlanda de 16 sportivi.