Munițiile cu termen expirat, distruse în 2013
-
23 Iulie 2012 14:17
Munițiile cu termen expirat, care reprezintă un pericol pentru societate, urmează să fie reamplasate în afara orașelor, a declarat consilierul președintelui în domeniul apărării și securității naționale, Alexei Barbăneagră, după ședința de astăzi a Consiliului Suprem de Securitate.Potrivit lui Alexei Barbăneagră, munițiile stocate de pe timpul Uniunii Sovietice au termen…
Munițiile cu termen expirat, care reprezintă un pericol pentru societate, urmează să fie reamplasate în afara orașelor, a declarat consilierul președintelui în domeniul apărării și securității naționale, Alexei Barbăneagră, după ședința de astăzi a Consiliului Suprem de Securitate.
Potrivit lui Alexei Barbăneagră, munițiile stocate de pe timpul Uniunii Sovietice au termen expirat, iar guvernul, cu sprijinul structurilor internaționale, caută resursele necesare pentru a le distruge. El a adăugat că Ministerul Apărării va face tot posibilul ca în 2013 să fie distruse proiectilele cu termen expirat, transmite portalul Arena.md.

