Ministerul Apărării: O dronă de tip Shahed a survolat spațiul aerian al Republicii Moldova

  • 03 Aprilie 09:28
Ministerul Apărării: O dronă de tip Shahed a survolat spațiul aerian al Republicii Moldova

O dronă de tip Shahed a fost detectată în această dimineață survolând ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova, anunță Serviciul Operații Aeriene al Armatei Naționale.

Potrivit sursei citate, aparatul de zbor a fost identificat la ora 08:13 de sistemele de supraveghere ale Armatei Naționale.

Drona a pătruns pe teritoriul Republicii Moldova din direcția localității Beleaevka, regiunea Odesa (Ucraina), după care s-a deplasat spre localitatea Tudora, raionul Ștefan Vodă.

La scurt timp, la ora 08:15, aceasta a părăsit spațiul aerian național, traversând frontiera de stat în direcția localității Crutoiarovka, regiunea Odesa.

Conform datelor tehnice, survolul a avut loc la o altitudine de aproximativ 3000 de metri, cu o viteză de circa 167 km/h.

Reprezentanții Armatei Naționale precizează că monitorizarea spațiului aerian continuă în regim permanent, iar instituția cooperează cu autoritățile naționale și cu partenerii din țările vecine pentru a asigura siguranța cetățenilor.

Tags

Alte Noutati

LIVE
Meteo Chișinău
19,4
Cer acoperit de nori
Umiditate:74 %
Vint:2,53 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
21
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău