Militarii moldoveni din Zona de Securitate poartă însemnele drapelului Republicii Moldova pe uniformă

  • 23 Martie 15:00
Militarii moldoveni din Zona de Securitate poartă însemnele drapelului Republicii Moldova pe uniformă Sursa foto: Facebook/Zona de Securitate

Militarii moldoveni din contingentul Forțelor Mixte de Menținere a Păcii poartă însemnele drapelului Republicii Moldova pe uniformă, în posturile militare din Zona de Securitate. Informația a fost confirmată de reprezentanții Comisiei Unificate de Control, pentru redacția publicației Zona de Securitate.

Anterior, mai multe organizații ale veteranilor războiului din 1992 au adresat o solicitare oficială  autorităților de la Chișinău, cerând restabilirea dreptului militarilor moldoveni din contingentul de pacificatori de a purta însemnele statului pe uniformă. O decizie din 1993 permitea doar militarilor Federației Ruse să poarte însemne naționale pe uniformă. În același timp, militarii Republicii Moldova erau obligați să utilizeze exclusiv însemnele cu litere rusești „MS” (Forțele de Menținere a Păcii).

Potrivit veteranilor, această situație crea o „discrepanță gravă și umilitoare”, întrucât militarii moldoveni nu își puteau afișa simbolurile naționale nici măcar pe teritoriul propriei țări.

În urma acestei adresări, începând cu 22 martie, militarii moldoveni au fost observați la posturi purtând drapelul Republicii Moldova pe uniforme.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
19,4
Cer acoperit de nori
Umiditate:84 %
Vint:2,7 m/s
Thu
24
Fri
23
Sat
25
Sun
25
Mon
26
Arhivă Radio Chișinău