Militarii moldoveni din contingentul Forțelor Mixte de Menținere a Păcii poartă însemnele drapelului Republicii Moldova pe uniformă, în posturile militare din Zona de Securitate. Informația a fost confirmată de reprezentanții Comisiei Unificate de Control, pentru redacția publicației Zona de Securitate.
Anterior, mai multe organizații ale veteranilor războiului din 1992 au adresat o solicitare oficială autorităților de la Chișinău, cerând restabilirea dreptului militarilor moldoveni din contingentul de pacificatori de a purta însemnele statului pe uniformă. O decizie din 1993 permitea doar militarilor Federației Ruse să poarte însemne naționale pe uniformă. În același timp, militarii Republicii Moldova erau obligați să utilizeze exclusiv însemnele cu litere rusești „MS” (Forțele de Menținere a Păcii).
Potrivit veteranilor, această situație crea o „discrepanță gravă și umilitoare”, întrucât militarii moldoveni nu își puteau afișa simbolurile naționale nici măcar pe teritoriul propriei țări.
În urma acestei adresări, începând cu 22 martie, militarii moldoveni au fost observați la posturi purtând drapelul Republicii Moldova pe uniforme.
Cei doi polițiști loviți de o mașină la Sângerei au decedat la spital. Informația a fost confirmată de Inspectoratul General al Poliției, informează MOLDPRES.
Apele uzate epurate ar putea deveni o sursă suplimentară de apă pentru irigații în agricultură, în special în perioadele de secetă. Potrivit unui studiu realizat de Ministerul Mediului împreună cu Stockholm Environment Institute, reutilizarea acestei resurse în anumite regiuni ar putea avea…
Traficul rutier va fi suspendat integral pe strada Burebista, pe tronsonul cuprins între bulevardul Dacia și strada Sarmizegetusa. Potrivit Primăriei Chișinău, măsura este necesară pentru executarea lucrărilor de reparație a carosabilului și va fi aplicată în nopțile de marți spre miercuri…