Miami: Simona Halep s-a calificat în semifinale

• 02 Aprilie 2015 06:45

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în premieră în semifinalele turneului WTA de la Miami, miercuri, după ce a dispus cu 6-1, 7-5 de americanca Sloane Stephens.

Halep (23 ani) a câștigat într-o oră și 15 minute și va juca în penultimul act cu Serena Williams, liderul mondial, care a trecut în sferturi cu 7-6 (7/4), 1-6, 6-3 cu germanca Sabine Lisicki (N. 27).

Simona și Stephens se mai întâlniseră până acum de patru ori, scorul fiind egal, 2-2, înaintea confruntării de la Miami. Halep a ieșit învingătoare în primul meci, jucat în 2012, la Barcelona, în primul tur, cu 6-4, 6-4, americanca s-a impus în următoarele două, ambele în 2013, la Hobart, cu 6-4, 6-0 în optimi, și la Australian Open, cu 6-1, 6-1, în runda inaugurală. Constănțeanca a învins cu 6-4, 6-3 în ultimul joc, anul trecut, în optimi la Roland Garros.

Halep are o singură înfrângere în acest sezon în circuitul WTA, în sferturi la Australian Open, de atunci legând 15 victorii consecutive, ce i-au adus titlurile de la Dubai și Indian Wells, iar acum este în cursă pentru al patrulea al anului (primul a fost la Shenzhen).

Meciul cu Serena Williams va avea loc vineri, nu înainte de ora locală 21,00 (sâmbătă, la 04,00, în Republica Moldova).