Medalie de bronz pentru Moldova la europenele de lupte (VIDEO)

• 14 Martie 2016 08:18

Luptătorul moldovean de stil clasic, Donior Islamov, a cucerit medalia de bronz la campionatele europene de lupte de la Riga, Letonia.

Evoluând în categoria de 59 kg, Donior Islamov a pierdut în optimi în fața viitorului finalist, rusul Mingiyan Semenov, astfel că sportivul din Republica Moldova a reintrat în cursa pentru medalii. În recalificări el l-a învins pe spaniolul Albert Baghumyan, iar în finala pentru bronz a obținut victoria în confruntarea cu Kristian Fris din Serbia.

Aceasta a fost unica medalie obținută de luptătorii moldoveni la Riga. Amintim că la lupte feminine Natalia Budu și Svetlana Saenko au ratat podiumul clasându-se ambele pe locul 5 în categoriile lor de greutate după ce au cedat în finalele pentru medaliile de bronz în fața unor sportive din Ucraina și Belarus. În top 10 s-au mai clasat Mariana Eșanu (locul 8), Nicolae Ceban (locul 8), Andrei Romanov (locul 8) și Daniel Cataraga (locul 10).

La concurs au participat 16 sportivi din Republica Moldova: 8 – la lupte libere, 4 – la lupte feminine și 4 – la lupte greco-romane.