Marin Robu, vicecampion european

• 07 Aprilie 2021 08:00

Halterofilul Marin Robu a obținut o performanță bună la campionatele europene de la Moscova, devenind vicecampion european la categoria de greutate 73 kg.

Sportivul de 21 de ani s-a ales cu două medalii de argint la competiția din capitală rusă, la stilul smuls (156 kg) și la total (339 kg). La stilul aruncat el s-a clasat al patrulea având același rezultat (183 kg) ca și spaniolul David Sanchez, dar acesta a obținut medalia de bronz deoarece a ridicat greutatea înaintea sportivului nostru.

Anterior, Daniel Lungu a cucerit medalia de aur la stilul smuls al categoriei de greutate 55 kg, dar la total, în suma celor două exerciții, s-a clasat pe locul 5.

În concursul feminin, Ecaterina Grabucea (cat. 45 kg) a ocupat locul 8 la total, iar Teodora Luminița Hîncu (49 kg) – locul 13.

Pentru Rep. Moldova vor mai evolua Tudor Bratu (89 kg), Artiom Grițenco (102 kg), Natalia Prișcepa (71 kg) și Elena Cîlcic (87 kg).