Liga Europa | Două răsturnări formidabile de situație și doi coloși care au tremurat serios

• 13 Aprilie 2018 09:33

În minutul 55, Lazio deschidea scorul la Salzburg, astfel că rezultatul general devenea 5-2. Oaspeții au încasat însă un gol la următoarea fază, apoi alte 3 într-un interval de 4 minute. Salzburg-Lazio 4-2, iar clubul austriac își trece în palmares un alt nume greu doborât.

Frații de companie, RB Leipzig, au marcat la Marsilia încă din minutul 2, astfel că OM avea nevoie de trei goluri. Susținută de peste 60.000 de spectatori, Marseille s-a autodepășit. Gazdele lui Stade Velodrome au înscris de 3 ori până la pauză și de încă două ori în repriza secundă, într-o adevărată sărbătoare a ofensivelor, Olympique Marseille-RB Leipzig 5-2.

În Portugalia, Sporting a învins-o cu 1-0 pe Atletico Madrid, dar oaspeții merg mai departe, datorită succesului cu 2-0 din tur. A trăit periculos și Arsenal, în ciuda avantajul de 4-1 luat săptămâna trecută.

ȚSKA Moscova a condus cu 2-0, însă Welbeck și Ramsey au risipit emoțiile; 2-2 în Rusia, iar Wenger rămâne în cursa de a obține, în premieră, un trofeu pe plan european.

Tragerea la sorți a semifinalelor este programată astăzi, de la ora 13:00, la Nyon.