La sfârșitul acestei săptămâni, Republica Moldova trece la ora de iarnă
-
27 Octombrie 2022 10:50
![La sfârșitul acestei săptămâni, Republica Moldova trece la ora de iarnă La sfârșitul acestei săptămâni, Republica Moldova trece la ora de iarnă](https://media.radiochisinau.md/image/202210/640x360/203015-169653.jpg)
La sfârșitul acestei săptămâni, Republica Moldova trece la ora de iarnă. Ceasurile se dau înapoi cu o oră, astfel că ora 4.00 devine ora 3.00.
Ziua de duminică, 30 octombrie va avea 25 de ore, și va fi cea mai lungă zi a anului. Ora de vară a fost implementată în timpul Primului Război Mondial pentru a profita de orele de vară mai lungi și pentru a economisi energie.
Cercetări recente arată că schimbarea orei de două ori pe an are efecte negative, în special asupra sănătății.
Toate se întâmplă din cauza unei "dereglări" a "ceasului biologic" care controlează funcțiile noastre fiziologice de bază. Uneori este nevoie de câteva zile sau săptămâni pentru ca organismul să se adapteze la schimbarea orei.
Senatul SUA a adoptat la 16 martie 2022 o măsură care ar face ca ora de vară să devină permanentă pe întreg teritoriul Statelor Unite.