Intervenție de urgență: Pompierii au prevenit o explozie în Dondușeni după evacuarea a patru butelii de gaz dintr-o casă cuprinsă de flăcări
-
24 Noiembrie 10:30
Pompierii din nordul R. Moldova au prevenit o explozie evacuând din interiorul unei locuințe patru butelii de gaz
În noaptea zilei de 23 noiembrie pompierii au fost alertați despre producerea unui incendiu într-o casă de locuit din localitatea Cernoleuca, raionul Dondușeni. Potrivit informațiilor înregistrate, flăcările au cuprins în totalitate o casă de locuit cu un nivel și o anexă.
„Pentru lichidarea incendiului, la fața locului au intervenit două echipe de pompieri și salvatori. Datorită intervenției prompte, salvatorii au reușit evacuarea în siguranță a patru butelii cu gaz lichefiat din interiorul locuinței, prevenind astfel o posibilă explozie. Focul a distrus în totalitate casa cu suprafața de 72 m² și o anexă de 24 m². Incendiul a fost localizat la ora 00:23 și complet lichidat la ora 01:55. În timpul stingerii focului, proprietarul gospodăriei, un bărbat în vârstă de 71 de ani, a suferit o combustie la palma unei mâini, însă acesta a refuzat îngrijirile medicale”, anunță Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI.
Cauza și circumstanțele producerii incendiului urmează a fi stabilite de specialiști.În ultimele 24 de ore pompierii și salvatorii au intervenit în 24 de situații de risc.

