Internaționalii Republicii Moldova, în formă înaintea meciurilor cu Albania și Cehia. Nicolaescu, Postolachi și Crăciun au marcat pentru echipele la care evoluează

• 12 Noiembrie 2023 16:45
Internaționalii Republicii Moldova, în formă înaintea  meciurilor cu Albania și Cehia. Nicolaescu, Postolachi și Crăciun au marcat pentru echipele la care evoluează

Componenții echipei naționale care evoluează peste hotare se dovedesc în formă înaintea meciurilor cu Albania și Cehia din preliminariile EURO 2024.

Internaționalul Ion Nicolaescu a marcat al doilea său gol în campionatul Olandei. Atacantul nostru a stabilit scorul final în meciul Vitesse - Heerenveen 1-3, din etapa a 12-a a Eredivisie. Nicolaescu a intrat pe teren în minutul 79 și a marcat în minutul 85.

Pentru naționala Republicii Moldova evoluează din anul 2018, iar de atunci el a disputat 39 de meciuri și a marcat 14 goluri, fiind golgheterul all-time al tricolorilor.

Virgiliu Postolachi a marcat golul victoriei echipei sale, Grenoble Foot 38 în deplasarea de la Amiens, din etapa a 14-a a eșalonului valoric secund al Franței. â

Atacantul nostru a înscris în minutul 88 pentru 2-1, acesta fiind al doilea gol al lui Postolachi, după transferul la Grenoble.

Postolachi a început meciul pe banca de rezerve și a fost introdus pe teren în minutul 76.

Virgiliu Postolachi (23 de ani) a jucat 15 meciuri pentru Naționala Moldovei.

Fundașul Artur Crăciun a marcat al treilea său gol pentru echipa Puszcza Niepolomice, în campionatul Poloniei. În meciul din etapa a 15-a a Ekstraklasa (prima ligă valorică), formația lui Crăciun a învins în deplasare cu 2-0 formația Warta Poznan.

Fundașul nostru a pasat decisiv la primul gol al echipei sale, apoi a stabilit scorul final în minutul 24. Craciun a fost integralist, fiind desemnat cel mai bun jucător al partidei.

Pentru Naționala Moldovei, Crăciun a jucat 20 de meciuri.

Tricolorii vor întâlni Albania pe 17 noiembrie, de la ora 19:00, pe Stadionul Zimbru din Chișinău, iar apoi, pe 20 noiembrie, de la ora 21:45, vor juca în deplasare, cu Cehia, la Olomouc.

Ambele partide contează pentru preliminariile Campionatului European 2024.