Ilie Bolojan a luat act de demisia lui Marcel Ciolacu. Astăzi va fi desemnat premierul interimar al României

  • 06 Mai 2025 08:00
Ilie Bolojan a luat act de demisia lui Marcel Ciolacu. Astăzi va fi desemnat premierul interimar al României

Președintele interimar Ilie Bolojan a luat act de demisia premierului Marcel Ciolacu, a informat luni Administrația Prezidențială.

Președintele a luat act de demisia din funcția de prim-ministru al Guvernului României, depusă în această seară de Marcel Ciolacu. Un premier interimar va fi desemnat în prima parte a zilei de mâine”, a transmis Administrația Prezidențială, după întrevederea celor doi.

Consiliul Politic Național al PSD a decis, luni, ieșirea partidului din coaliția de guvernare și faptul că Marcel Ciolacu va demisiona din funcția de premier.

Coaliția de guvernare nu are o legitimitate, cel puțin în această componență. Am propus colegilor mei ieșirea din coaliție, ceea ce duce la demisia mea din funcția de prim-ministru, lucru pe care o să îl fac după întâlnirea cu dumneavoastră. Am luat decizia că miniștrii PSD rămân să discute cu reprezentanții PNL, UDMR și cum se hotărăște așa se face (în privința interimatului miniștrilor - n.r.)”, a declarat președintele PSD, Marcel Ciolacu, la sediul central al partidului.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Confluențe Românești cu Radio România Internațional
Meteo Chișinău
31,63
Cer fragmentat
Umiditate:45 %
Vint:0,89 m/s
Sat
22
Sun
18
Mon
20
Tue
22
Wed
23
Arhivă Radio Chișinău