Igor Grosu: „Situația de pe malul stâng al Nistrului este sub control. Nu există motive de îngrijorare”
-
12 Decembrie 2025 12:47
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a afirmat înainte de ședința Legislativului că situația din regiunea transnistreană este menținută sub control, iar instituțiile de securitate urmăresc în mod constant evoluțiile de pe malul stâng al Nistrului.
„Instituțiile noastre monitorizează foarte atent toate mișcările și evoluțiile de pe malul stâng. Pentru moment, nu vedem motive de îngrijorare”, a spus Grosu.
Oficialul a subliniat că vigilența trebuie menținută constant, având în vedere prezența ilegală a trupelor ruse în regiune. „Evident că trebuie să fim vigilenți”, a adăugat el.
Anterior, și ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a precizat că nu există posibilitatea ca Rusia să își extindă prezența în regiunea transnistreană, iar informațiile apărute în spațiul public privind o intensificare a acțiunilor ruse sunt exagerate, transmite Moldpres.
Oficialul a subliniat că eventualele exerciții militare desfășurate în regiune nu reprezintă o amenințare directă.

