Handbal feminin: România învinge categoric Ungaria, scor 29-21

• 12 Decembrie 2016 08:53

Naționala feminină de handbal a României a învins clar formația Ungariei, cu scorul de 29-21 (15-9), duminică seara, la Helsingborg, în primul său meci din Grupa principală II a Campionatului European din Suedia - EURO 2016.

Tricolorele au făcut un joc perfect și nu au lăsat nicio șansă adversarei, care câștiga clar meciul din finala Trofeului Carpați, cu 29-24 (14-12), la Cluj-Napoca.

Apărarea compactă a cedat în puține rânduri, iar în atac Cristina Neagu a fost de neoprit.

Ungaria a marcat primul gol al meciului (min. 1), dar apoi România s-a desprins la 4-2 (4), 6-3 (11), iar apoi la patru goluri, 9-5 (11). În finalul primei reprizei, România a ajuns să conducă la șapte goluri, 15-8 (28), iar la pauză scorul a fost de 15-9.

În debutul părții secunde, România conducea la nouă goluri, 18-9 (34), cea mai mare diferență din acest meci, înregistrată apoi în mai multe rânduri. Echipa antrenată de danezul Kim Rasmussen (ex-CSM București) s-a apropiat la șase goluri, 14-20 (41), dar tricolorele au refăcut ecartul, conducând cu 24-15 (49). România a câștigat la o diferență confortabilă, 29-21, deși în ultimele minute selecționerul spaniol Ambros Martin a introdus și jucătoarele care au evoluat mai puțin.

Cristina Neagu a fost MVP-ul meciului, cu cele 10 goluri marcate.