Handbal feminin | România bate Rusia la EURO 2016 (VIDEO)

• 08 Decembrie 2016 08:52

Naționala feminină de handbal a României a obținut o victorie de senzație în fața echipei Rusiei, campioana olimpică en titre, cu scorul de 22-17 (11-9), miercuri seara, la Helsingborg, în Grupa D a Campionatului European - EURO 2016 din Suedia.

Tricolorele au făcut un meci extraordinar, mai ales în defensivă, unde tânăra Denisa Dedu a făcut un meci incredibil, cu 22 de mingi salvate din 39 de aruncări (procentaj de 56%).

De remarcat că România nu a fost condusă în acest meci nici măcar o singură dată.

Echipa antrenată de ibericul Ambros Martin a fost în avantaj în primele minute (1-0, 2-1), iar la scorul de 2-2 (min. 5) au trecut 11 minute fără ca Rusia să marcheze, în timp ce România a punctat de cinci ori, scorul fiind de 7-2 (17). Campioana olimpică s-a apropiat apoi la două goluri, 9-7 (26), iar apoi la unul singur, 10-9 (29), dar la pauză România conducea cu 11-9.

Debutul părții secunde a fost unul dificil pentru românce, care s-au văzut egalate (11-11), iar adversarele au avut câteva șanse de a trece la conducere. România s-a apărat magistral și a revenit din nou la conducere pe tabelă, 16-14 (40), scor la care timp de zece minute niciuna dintre echipe nu a reușit să înscrie. Rusia a reușit din nou egalarea, în min. 53, 17-17, dar echipa noastră nu s-a clătinat și a făcut un final remarcabil, marcând de cinci ori fără să primească gol până la expirarea timpului de joc, reușind o victorie memorabilă, cu 22-17.

Dedu a fost desemnată, în mod firesc, cea mai bună jucătoare a meciului.