Guvernul a aprobat regulamentul Consiliului Național al Monumentelor Istorice
-
17 Decembrie 2013 14:27
Guvernul a adoptat, marți, 17 decembrie, regulamentul de funcținare a Consiliului Național al Monumentelor Istorice de pe lângă Ministerul Culturii.
Astfel,construcția imobilelor în zonele cu statut de monument protejat de categorie națională, va putea fi realizată numai cu avizul Consiliului. Acest organ va aviza și proiectele planurilor urbanistice generale, zonale și de detaliu care au ca obiect monumetele istorice de categorie națională sau zonele construite cu statut de monument de categorie națională.
De asemenea, Consiliul va aviza actele referitoare la restaurarea sau reabilitarea imobilelor cu statut de monument protejat de categorie națională, a subliniat ministrul Culturii, Monica Babuc.
În context, primul ministru Iurie Leancă a subliniat că pentru protejarea monumentelor istorice ar trebuie atrase mai multe investiții private.

