Guvernul a aprobat creșterea salariilor pentru bugetari

  • 13 Septembrie 2017 18:33
Guvernul a aprobat creșterea salariilor pentru bugetari

Guvernul a decis majorarea cu 10 la sută a salariilor de bază stabilite în rețeaua unică de salarizare a angajaților din sectorul bugetar. Ca urmare, salariile ridicate vor crește cu 100-200 de lei, în funcție de categoria de salarizare, transmite IPN.

De majorare vor beneficia 120 de mii de angajați din instituțiile de învățământ, cultură și artă, instituțiile medico-sanitare și de asistență socială, cultură fizică și sport, precum și militarii, polițiștii și alte categorii.

Prevederile deciziei Guvernului vor intra în vigoare în două etape. De la 1 septembrie 2017, vor  fi majorate salariile angajaților din instituțiile de învățământ, iar pentru angajații din celelalte domenii majorarea este prevăzută din 1 ianuarie 2018.

Costul deciziei se estimează la 337 mln lei.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Matinal cu Victoria Cușnir și Sergiu Scânteian
Meteo Chișinău
27,18
Nori împrăștiați
Umiditate:45 %
Vint:3,31 m/s
Fri
24
Sat
22
Sun
25
Mon
28
Tue
26
Arhivă Radio Chișinău