Gazul ne costă 920 dolari în luna mai

  • 23 Mai 2022 18:48
Gazul ne costă 920 dolari în luna mai

Prețul de procurare a gazelor naturale va alcătui pentru luna mai 920 de dolari pentru o mie de metri cubi, a comunicat președintele „Moldovagaz”, Vadim Ceban. În aprilie prețul a fost de 1194 de dolari, transmite IPN.

Pe canalul său Telegram, Vadim Ceban precizează că în ianuarie prețul de achiziție a fost de 620 de dolari pentru o mie de metri cubi. Pentru consumatori tariful a rămas neschimbat.

„Reieșind din condițiile actuale, este devreme să vorbim despre condițiile pentru scăderea tarifului”, a menționat Vadim Ceban.

Tariful pe care îl plătesc consumatorii casnici este de 14,06 lei/metru cub, la care se adaugă TVA 8%. Până în martie Guvernul a compensat parțial plățile pentru un consum de până la 150 de metri cubi.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Deschis în week-end
Meteo Chișinău
24,97
Cer senin
Umiditate:55 %
Vint:3,82 m/s
Mon
25
Tue
25
Wed
23
Thu
23
Fri
22
Arhivă Radio Chișinău