FOTO | Victorie de senzație a naționalei Republicii Moldova în preliminariile lui EURO 2024. Elevii lui Serghei Cleșcenco au răsturnat handicapul de două goluri de la pauză

• 21 Iunie 2023 07:59

Naționala de fotbal a Republicii Moldova a reușit una din marile surprize ale preliminariilor lui EURO 2024, învingând mult mai titrata selecționată a Poloniei, asta după ce, la pauză, polonezii conduceau deja cu 2-0, transmite Radio Chișinău.

Oaspeții stadionului Zimbru au marcat repede prin Arkadiusz Milik, minutul 12, pentru ca, în minutul 34 să iasă la rampă superstarul polonez Robert Lewandowski, care a făcut 2-0.

Acesta a fost scorul la pauză și nimic nu prefigura ce avea să se întâmple în partea secundă.

În minutul 48, Ion Nicolaescu a șutat necruțător de la 22 de metri și speranțele începeau să reînvie în tribune.

Minutul 79 a fost cel care a adus egalitatea pe tabela de marcaj, același Nicolaescu având o fază individuală de senzație, în urma căreia a marcat golul 2 pentru naționala Republicii Moldova.

Revirimentul elevilor lui Serghei Cleșcenco nu s-a oprit aici. Aflat la doar a doua selecție, Vladislav Baboglo a reușit o lovitură de cap în minutul 85, care a adus selecționata Republicii Moldova în avantaj.

3-2 a fost rezultatul final neașteptat al unei partide care plasează selecționata Republicii Moldova pe locul 3 al grupei E de calificare la Campionatul European din 2024.

În clasamentul grupei conduce Cehia, cu 7 puncte. Urmează Albania cu 6 puncte, Republica Moldova cu 5 puncte, Polonia cu3 puncte, și Feroe cu un singur punct.

Pentru echipa antrenată de Serghei Cleșcenco urmează meciul cu Feroe, în deplasare, pe 10 septembrie.