FOTO | Lotul național de box al Republicii Moldova a obținut 6 medalii la Campionatul European pentru cadeți

• 13 August 19:19

Lotul național de box s-a întors cu șase medalii, dintre care două sunt de aur, una de argint și trei de bronz, de la Campionatul European rezervat cadeților, care s-a desfășurat în orașul Banja Luka, Bosnia și Herțegovina.

Doi pugiliști moldoveni au devenit campioni continentali la această categorie de vârstă. Egor Certîcovțev din Tiraspol, în categoria de greutate de până la 42 kg, a trecut în finală de englezul Hussein Azaan, iar chișinăuianul Andrei Timoșcov s-a impus în categoria de greutate de 60 kg, după ce l-a învins în ultimul act pe azerul Nurlana Myceibli.

Un alt reprezentant al Republicii Moldova, Alexandru-Ahile Buhaniuc, din Orhei, a devenit vicecampion european în categoria de greutate de până la 50 kg.

Iar Nichita Slepoi (40 kg, Tiraspol), Tudor Stratan (44 kg, Chișinău) și Alexandru Bujor (70 kg, Chișinău) au cucerit medaliile de bronz.

Cu două medalii de aur, una de argint și trei de bronz, lotul național de box s-a situat pe locul șase în clasamentul final pe națiuni. Alți cinci boxeri din Republica Moldova au ajuns până în sferturile de finală și s-au clasat pe locul V.

La Campionatul European rezervat cadeților au participat 363 de sportivi din 30 de țări.