FOTO | Debut de senzație al naționalei României, la EURO 2024. Jucătorii lui Edi Iordănescu au învins Ucraina de o manieră categorică

• 17 Iunie 17:54

Naționala de fotbal a României a avut un debut fulminant la EURO 2024, reușind o victorie la scor, 3-0, împotriva Ucrainei, în primul meci al Grupei E.

România a deschis scorul în minutul 29, atunci când Stanciu a șutat splendid de la 20 de metri fără speranțe pentru Lunin! A fost un trasor în vinclul porții lui Andrei Lunin, totul după o eroare a defensivei ucrainene.

Tricolorii au intrat în avantaj la pauză.

În minutul 52 s-a făcut 2-0.  Un nou contraatac – școală cu Denis Drăguș pe post de servant, iar Răzvan Marin a prins un șut în forță, care a intrat în poarta lui Lunin.

După numai 5 minute s-a făcut 3-0. Denis Drăguș a înscris din gura porții după un corner.

România va juca următorul meci la EURO 2024 împotriva Belgiei sâmbătă, 22 iunie, cu începere de la ora 22:00.