Fotbal: Liverpool s-a relansat în cursa pentru Liga Campionilor

• 16 Martie 2021 09:12

Echipa FC Liverpool, deținătoarea titlului în Premier League, a învins în deplasare, cu scorul de 1-0, formația Wolverhampton Wanderers, luni seara, în ultimul meci al etapei a 28-a a sezonului, relansându-se astfel în cursa pentru calificarea în viitoarea ediție a Ligii Campionilor la fotbal.

"Cormoranii" au marcat unicul gol al întâlnirii de pe stadionul Molineux în prelungirile primei reprize (45+2), prin portughezul Diogo Jota, fostul jucător al lui Wanderers (2017-2020).

În urma acestui succes, Liverpool a urcat pe poziția a șasea în clasament, apropiindu-se la cinci puncte de Chelsea Londra, ocupanta locului al patrulea, ultimul care asigură prezența în Champions League, care a fost ținută în șah de Leeds United (0-0), sâmbătă.

După recenta calificare în sferturile de finală ale actualei ediții a Ligii Campionilor, elevii antrenorului Juergen Klopp au reușit să obțină două victorii consecutive pentru prima oară de la jumătatea lunii decembrie, în condițiile în care tehnicianul german a aliniat același unsprezece de start ca și în returul cu RB Leipzig (2-0), de la jumătatea săptămânii trecute.