Fotbal: Chelsea și West Ham United, învingătoare în campionatul Angliei

• 09 Martie 2021 09:37

Echipele londoneze Chelsea și West Ham United au câștigat partidele disputate pe teren propriu, luni seara, în cadrul etapei a 27-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Chelsea s-a impus cu 2-0 în duelul cu Everton, prin autogolul lui Ben Godfrey (31) și reușita lui Jorginho, care a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 65.

Germanul Thomas Tuchel, care a preluat-o pe Chelsea la finele lunii ianuarie, a devenit cu această ocazie primul antrenor a cărui echipă nu a încasat niciun gol în primele sale cinci meciuri de pe teren propriu în Premier League, conform Reuters.

De la sosirea sa pe Stamford Bridge, Chelsea a reușit o serie de 11 meciuri consecutive fără înfrângere în toate competițiile, primind doar două goluri, unul dintre ele fiind de fapt un autogol.

În celălalt meci disputat luni, West Ham United s-a impus tot cu 2-0 în fața formației Leeds United, prin golurile înscrise în prima repriză de Jesse Lingard (21) și Craig Dawson (28).

West Ham se menține astfel în cursa pentru calificarea în viitoarea ediție a Ligii Campionilor, aflându-se pe poziția a cincea, la două puncte distanță de Chelsea, ocupanta locului al patrulea, ultimul care asigură participarea la cea mai importantă competiție continentală intercluburi.