Fotbal: Chelsea Londra revine în lupta pentru titlu în Premier League

• 22 Decembrie 2020 09:30

Echipa Chelsea Londra, care venea după două eșecuri consecutive, a învins pe teren propriu, cu 3-0, formația West Ham United, într-o partidă contând pentru etapa a 14-a a campionatului de fotbal al Angliei, disputată luni seara, scrie Agerpres.

Elevii antrenorului Frank Lampard au deschis scorul în prima repriză, prin fundașul brazilian Thiago Silva (min.10), iar apoi au mai punctat de două ori în partea secundă a jocului, prin tânărul internațional englez Tammy Abraham (23 ani), care a reușit o dublă într-un interval de doar două minute (78, 80).

Grație acestui succes, Chelsea a urcat pe locul al cincilea în clasament, apropiindu-se la șase puncte de liderul FC Liverpool și la doar două puncte de locul secund, ocupat de Leicester City.

Tot luni, Burnley s-a distanțat de zona retrogradării după ce a reușit să se impună pe propria arenă, cu scorul de 2-1, în fața formației Wolverhampton, prin golurile lui Ashley Barnes (35) și Chris Wood (51). Pentru oaspeți a punctat Fabio Silva, care a transformat o lovitură de la 11 m în minutul 89.

Celelalte meciuri din Premier League, disputate sâmbătă și duminică, s-au încheiat cu următoarele rezultate:
Crystal Palace - FC Liverpool 0-7
Au marcat: Minamino (3), Mane (35), Roberto Firmino (44, 68), Henderson (52), Salah (81, 84).

Southampton - Manchester City 0-1
A marcat: Sterling (16).

Everton - Arsenal Londra 2-1
Au marcat: Holding (22 - autogol), Yerri Mina (45), respectiv Nicolas Pepe (35 - penalty).

Newcastle United - Fulham 1-1
Au marcat: Callum Wilson (64 - penalty), respectiv Ritchie (42 - autogol).

Brighton - Sheffied United 1-1
Au marcat: Welbeck (87), respectiv Bogle (63).

Tottenham Hotspur - Leicester City 0-2
Au marcat: Vardy (45+4 - penalty), Alderweireld (59 - autogol).

Manchester United - Leeds United 6-2
Au marcat: McTominay (2, 3), Fernandes (20, 70 - penalty), Lindelof (37), James (66), respectiv Cooper (41), Dallas (73).

West Bromwich Albion - Aston Villa 0-3
Au marcat: El-Ghazi (5, 88 - penalty), Bertrand Traore (84).