Euro începe săptămâna cu o scumpire de 23 de bani

  • 02 Octombrie 2023 09:04
Euro începe săptămâna cu o scumpire de 23 de bani

Moneda unică europeană începe săptămâna curentă cu o scumpire de 23 de bani. Cotația oficială stabilită de Banca Națională a Moldovei (BNM) pentru un euro este de 19 lei și 36 de bani, transmite MOLDPRES.

Mai scump este astăzi și dolarul american. Acesta adaugă nouă bani, până la valoarea de 18 lei și 24 de bani. Cu cinci bani se apreciază leul românesc, care costă 3 lei și 89 de bani, scrie sursa citată.

Pentru hrivna ucraineană, BNM a menținut prețul de 49 de bani. Și rubla rusească costă în continuare 18 bani. 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică
Meteo Chișinău
26,4
Câțiva nori
Umiditate:50 %
Vint:0,85 m/s
Tue
24
Wed
22
Thu
22
Fri
21
Sat
18
Arhivă Radio Chișinău