EURO 2024 | Meciul dintre Danemarca și Anglia s-a încheiat la egalitate, iar Spania a învins Italia la limită

• 21 Iunie 08:22

Meciul dintre Anglia și Danemarca s-a încheiat la egalitate, cu scorul 1-1, în etapa a doua din grupele EURO 2024, iar Spania a învins Italia cu 1-0 în urma unei partide decise de autogolul lui Calafiori în minutul 55.

Astfel, englezii, liderii clasamentului din Grupa C, nu au reușit să își asigure încă biletul către optimile de finală. Grupa C se va decide în ultima etapă din faza grupelor.

Anglia a fost aproape să primească gol încă din primul minut al partidei, la un șut al lui Hojbjeg de la marginea careului. Replica englezilor a venit în minutul 13 la un șut periculos expediat de Foden, care a trecut însă peste poarta danezilor.

Englezii au deschis scorul câteva minute mai târziu, când o pasă a lui Walker a fost deviată și a ajuns la Harry Kane, care nu a ratat dintr-o poziție ideală.

Danezii au reușit să restabilească egalitatea în minutul 34, printr-o execuție superbă a lui Hjulmand. După pauză, britanicii au pus presiune la poarta adversă, dar au irosit șanse importante prin Saka, Rice sau Watkins. Foden a nimert bara în minutul 56 cu un șut de la distanță.

Danemarca: Schmeichel – Andersen, Christensen, Vestergaard – Maehle, Hjulmand, Hojberg, Kristiansen – Eriksen – Hojlund, Wind

• Selecționer: Kasper Hjulmand
  • Rezerve: Hermansen, Ronnow, Kjaer, Jensen, Olsen, Dolberg, Jorgensen, Damsgaard, Norgaard, Bah, Poulsen, Dreyer, Kristensen, Larsen

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guehi, Trippier – Alexander-Arnold, Rice – Saka, Bellingham, Foden – Kane

• Selecționer: Gareth Southgat
  • Rezerve: Ramsdale, Henderson, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton, Mainoo

În primele meciuri din grupe, Danemarca a terminat la egalitate cu Slovenia, în timp ce Anglia a fost învins, la limită, pe Serbia. Dacă se va impune, formația pregătită de Gareth Southgate poate obține calificarea în optimile de finală ale turneului final din Germania.

Spania a învins Italia cu 1-0 în urma unei partide decise de autogolul lui Calafiori în minutul 55.

Asediul spaniol a fost total, Italia fiind inexistentă în prima repriză. Singurul jucător remarcat din echipa lui Spalletti a fost Donnarumma, care a intervenit decisiv în mai multe rânduri. Spania și-a continuat dominarea imediat după fluierul de start al reprizei secunde și a luat cu asalt poarta italienilor, până în minutul 55, când a venit golul pentru Furia Roja, marcat ironic de un italian. Spaniolii au continuat să rateze și după gol: Pedri și Yamal au fost foarte aproape de a marca, iar Williams a zguduit bara după un șut din afara careului. Finalul meciului a încurajat-o și pe Italia să atace, dar fără vreun efect, tot Spania încheiând partida cu ocaziile mari.

Spania urmează să joace în ultima etapă împotriva Albaniei pe 24 iunie, în timp ce Italia o întâlnește pe Croația în aceeași zi. Squadra Azzurra ocupă locul 2 cu 3 puncte, în timp ce Albania și Croația ocupă locurile 3 și 4, fiecare cu câte un punct. Astfel, Italia își joacă ultima șansă în duelul cu Croația, meci crucial pentru economia grupei.

Nico Williams a primit premiul de Jucătorul Meciului. Acesta a pus cele mai multe probleme apărării italiene cu ruperile sale de ritm, ajungând la o viteză maximă de 33.8 km/h. Williams a avut două șuturi spre poartă, dintre care unul a lovit bara din afara careului, lăsându-l neputincios pe Donnarumma.

Spania: Unai Simon – Carvajal, LeNormand, Laporte, Cucurella – Pedri, Rodri, Fabian Ruiz – Yamal, Morata (Căpitan), Nico Williams

• Selecționer: Luis de la Fuente
  • RezerveRaya, Remiro, Nacho, Vivian, Merino, Joselu, Dani Olmo, Ferran Torres, Grimaldo, Alex Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Jesus Navas, Fermin Lopez, Perez

Italia: Donnarumma (Căpitan) –  Dimarco, Calafiori, Bastoni, Di Lorenzo – Jorginho, Barella, Pellegrini – Chiesa, Scamacca, Frattesi

• Selecționer: Luciano Spalletti
  • Rezerve: Vicario, Meret, Buongiorno, Gatti, Raspadori, Darmian, Bellanova, Cristante, Mancini, Retegui, Zaccagni, Fagiolo, El Shaarawy, Cambiaso, Folorunsho