Energocom anunță care este prețul mediu ponderat al energiei electrice procurate în primele 20 de zile ale lunii ianuarie

  • 20 Ianuarie 12:40
Energocom anunță care este prețul mediu ponderat al energiei electrice procurate în primele 20 de zile ale lunii ianuarie Agora

S.A. „Energocom” anunță că, în perioada 1-20 ianuarie, a fost achiziționată energie electrică în volum total de 280 de mii de MWh, la prețul mediu ponderat de circa 126,75 euro/ MWh.

Potrivit Energocom, cantitatea totală și costul includ energia electrică cumpărată de pe piața internă, în calitate de furnizor central și în temeiul contractelor încheiate bilateral conform Dispoziției nr. 1 CSE din 27 decembrie 2024. De asemenea, includ și importurile, în baza contractelor bilaterale și achizițiile de pe bursa română OPCOM.

Circa 30% din necesarul de electricitate a fost produsă de centralele de termoficare urbane de la Chișinău și Bălți, în timp ce ponderea energiei importate constituie 60%.

Parcurile eoliene și fotovoltaice, plus centralele pe biogaz au generat puțin peste 10%.

Energocom mai menționează că prețul de vânzare a energiei electrice, aprobat de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică, constituie aproximativ 145 euro/ MWh.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Obiectiv, România!
Meteo Chișinău
4,4
Cer senin
Umiditate:36 %
Vint:1,54 m/s
Thu
0
Fri
3
Sat
-0
Sun
-1
Mon
-3
Arhivă Radio Chișinău