Denis Vieru a adus acasă medalia de bronz obținută la mondialul de judo

• 29 August 2019 15:08

Medalia de bronz obținută la Campionatul Mondial de Judo din Japonia este cea mai prețioasă din carieră. Întors în țară după competiția din Tokyo, judocanul Denis Vieru a mai declarat la Aeroportul Chișinău că a fost o premieră să urce pe podiumul mondial, transmite IPN.

„Mă simt mândru și împlinit pentru mine și pentru țara mea”, a declarat sportivul.

Denis Vieru a precizat că procedeul care i-a adus victoria în finala mică a fost pregătit intens la antrenamente. „Am prins mișcarea la momentul oportun și am punctat. Am obținut victoria”, a spus judocanul.

Denis Vieru a declarat că în proporție de 99% este calificat pentru Jocurile Olimpice din 2020, care vor avea loc tot la Tokyo. „Până atunci însă voi mai participa la competiții”, a declarat sportivul.

Denis Vieru a cucerit medalia de bronz în limitele categoriei de greutate 66 kg, fiind învins doar de viitorul finalist, sud-coreeanul Kim Limhwan. În meciul pentru medalia de bronz, Denis Vieru l-a învins pe mongolul Baskhuu Yondonperenlei.