Curtea Constituțională respinge sesizarea deputului Mihai Godea

  • 15 Mai 2013 09:32
Curtea Constituțională respinge sesizarea deputului Mihai Godea

Deputatul Mihai Godea a contestat, marți, 14 mai, la Curtea Constituțională abrogarea sistemului electoral mixt, lege votată și anulată la începutul lunii.

Potrivit deputatului, prin anularea sistemului electoral mixt ar fi fost diminuat dreptul la vot al cetățeanului. Legea prevedea alegerea deputaților atât pe liste de partid, cât și în circumscripții uninominale. De asemnea, potrivit lui Mihai Godea, prin majorarea pragului de accedere în Parlament ar fi fost încălcat dreptul de a alege și de a fi ales.

Amintim că, la 3 mai, deputații comuniști, liberal-democrați și o parte din independenți au votat, majorarea pragului electoral de la 4 la 6 la sută și anularea votului uninominal, la doar câteva zile după adoptarea sistemului electoral mixt.

Decizia Curții este definitivă și nu poate fi supusă niciunei căi de atac. 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Colecția de Jazz cu Daniela Nicolae
Meteo Chișinău
19,4
Cer acoperit de nori
Umiditate:74 %
Vint:2,53 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
21
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău