Cupa Comunității 2016. Moldova - Rusia 2:4

• 23 Ianuarie 2016 21:41

Moldova a ocupat locul 2 la Cupa Comunității 2016

Naționala de tineret a Moldovei a pierdut finala Cupei Comunității de la Sankt-Petersburg fiind învinsă de Rusia cu scorul de 4-2.

Tricolorii au deschis scorul în min. 9 după o lovitură de la distanță a atacantului Dan Spătaru, căpitan al naționalei și jucător al FC Zimbru. Rușii au restabilit egalitatea peste doar câteva minute, iar în repriza secundă au condus cu 4-1 (goluri înscrise de Sutormin, Karpov și Mullin de două ori). Rezultatul final de 4-2 a fost stabilit de către Alexandru Boiciuc. Jucătorul de la CSMS Iași a marcat după o pasă primită de la Dan Spătaru.

Locul doi la Cupa Comunității este cele mai bun rezultat obținut de Moldova de când această competiție și-a schimbat formatul în 2012. Până atunci la turneu participau echipele de club campioane ale țărilor CSI și ale statelor baltice și se numea Cupa Campionilor Comunității.