Cristiano Ronaldo a marcat al 135-lea său gol în Liga Campionilor

• 15 Septembrie 2021 09:17

Starul portughez Cristiano Ronaldo a marcat al 135-lea său gol în Liga Campionilor la fotbal, marți seara, în meciul pierdut de echipa sa, Manchester United, pe terenul formației Young Boys Berna (scor 1-2), scrie AGERPRES.

Ronaldo, care a revenit în vară la United, după 12 ani, a egalat cu această ocazie recordul de meciuri disputate în cea mai importantă competiție continentală intercluburi, deținut de fostul portar spaniol Iker Casillas (177).

Atacantul lusitan a deschis scorul în minutul 13 al întâlnirii de la Berna, însă gazdele au întors rezultatul în repriza secundă, prin Nicolas Ngamaleu (66) și Theoson Jordan Siebatcheu (90+5), în condițiile în care englezii au evoluat în zece jucători din minutul 35.

În vârstă de 36 ani, Cristiano Ronaldo este golgheterul all-time al Ligii Campionilor, cu 15 goluri în plus față de argentinianul Lionel Messi, care își va face miercuri debutul în Champions League sub culorile noii sale echipe, Paris Saint-Germain, care va juca în deplasare cu formația belgiană FC Bruges.

Pe poziția a treia în această ierarhie se află polonezul Robert Lewandowski, care a ajuns la un total de 75 de goluri, după ce a reușit o dublă pentru Bayern Munchen, marți seara, pe terenul formației FC Barcelona (3-0).

Clasamentul all-time al golgheterilor Ligii Campionilor se prezintă astfel:
135 goluri: Cristiano Ronaldo (Portugalia/Real Madrid, Juventus Torino, Manchester United)
120 goluri: Lionel Messi (Argentina/FC Barcelona, Paris Saint-Germain)
75 goluri: Robert Lewandowski (Polonia/Borussia Dortmund, Bayern Munchen)
71 goluri: Karim Benzema (Franța/Olympique Lyon, Real Madrid)
71 goluri: (+) Raul Gonzalez (Spania/Real Madrid, Schalke 04),
56 goluri: (+) Ruud van Nistelrooy (Olanda/PSV Eindhoven, Manchester United, Real Madrid)
50 goluri: (+) Thierry Henry (Franța/AS, Monaco, Arsenal Londra, FC Barcelona)
49 goluri: Thomas Muller (Germania/Bayern Munchen)
48 goluri: Zlatan Ibrahimovic (Suedia/Ajax Amsterdam, Juventus, Internazionale Milano, Barcelona, Paris Saint-Germain, Manchester United, AC Milan)
48 goluri: (+) Andrei Șevcenko (Ucraina/Dinamo Kiev, AC Milan, Chelsea)
46 goluri: (+) Filippo Inzaghi (Italia/Juventus Torino/AC Milan)
....
Jucătorii precedați de semnul (+) s-au retras din activitate.

Clasamentul marcatorilor actualei ediții a Ligii Campionilor, după primele meciuri de marți:
2 goluri: Lewandowski (Bayern Munchen)
1 gol: Alex Sandro (Juventus Torinon), Morata (Juventus), Cristiano Ronaldo (Manchester United), Dybala (Juventus), Freuler (Atalanta Bergamo), Gosens (Atalanta Bergamo), Arnaut Danjuma Groeneveld (Villarreal), Romelu Lukaku (Chelsea), Thomas Muller (Bayern Munchen), Ngamaleu (Young Boys Berna), Rakitic (Sevilla FC), Siebatcheu (Young Boys), Luka Sucic (RB Salzburg), Trigueros Munoz (Villarreal).

Clasamentul jucătorilor cu cele mai multe meciuri în Liga Campionilor:
177 partide: Cristiano Ronaldo (din 2003 și până în prezent), Iker Casillas (1999-2019)
151 partide: Xavier Hernandez (1998-2015)
149 partide: Lionel Messi (din 2004 și până în prezent)
142 partide: Raul Gonzalez (1995-2011)
141 partide: Ryan Giggs (1993-2014)