COVID-19 | Italia raportează cel mai mic bilanț zilnic de după 17 martie
-
25 Aprilie 2020 21:21
Numărul deceselor din cauza COVID-19 în Italia a crescut sâmbătă cu 415, fiind cel mai mic bilanț zilnic de după 17 martie, a anunțat Agenția pentru Protecția Civilă, conform Reuters, potrivit Agerpres.
De asemenea, numărul noilor infecții zilnice a fost cel mai mic din ultimele cinci zile: 2.357 față de 3.021 vineri.
Numărul deceselor de sâmbătă a fost ușor scăzut față de ziua precedentă, când s-au înregistrat 420 de morți.
Sâmbătă numărul persoanelor înregistrate ca purtând virusul era de 105.847, față de 106.527 vineri, a șasea zi consecutivă de scădere. 2.102 persoane erau la terapie intensivă, față de 2.173 de vineri, menținându-se un declin pe termen lung. Dintre cei infectați inițial, 63.120 de pacienți au fost declarați recuperați, față de 60.498 cu o zi mai devreme.
Agenția a spus că 1,187 de milioane de oameni au fost testați pentru virus, față de 1,148 de milioane cu o zi înainte, dintr-o populație de aproximativ 60 de milioane.
Totalul deceselor de la izbucnirea epidemiei la 21 februarie este de 26.384, al doilea cel mai mare bilanț din lume după cel al Statelor Unite. Numărul total al cazurilor confirmate până sâmbătă este de 195.351, al treilea cel mai mare la nivel global, după cel din Statele Unite și Spania.

