Grupul de Comunicare Strategică anunță noi decese din cauza COVID-19. Este vorba despre doi bărbați în vârstă de 57 și respectiv 70 de ani, din județul Timiș, și un bărbat de 77 de ani din Hunedoara. Bilanțul deceselor din cauza noului coronavirus ajunge la 47, scrie DIGI24.ro.
Deces 47: Bărbat, 77 de ani, jud. Hunedoara. În data de 27.03.2020 s-au recoltat probe biologice pentru COVID 19 care au fost testate la Spitalul Clinic Municipal de Urgență Timișoara. Rezultatul testării din data de 28.03.2020 a fost pozitiv, notează sursa citată.
Data deces: 30.03.2020 - Spital Municipal Hunedoara
Patologie preexistentă: Cardiopatie ischiemică.
Nu este contact cu persoane cu istoric de călătorie sau testate pozitiv.
Deces 45 Bărbat, 57 de ani, jud. Timiș. În data de 27.03.2020 s-au recoltat probe biologice pentru COVID 19 care au fost testate la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Timișoara. Rezultatul testării din data de 28.03.2020 a confirmat că pacientul eate pozitiv. Data deces: 29.03.2020 - Spitalul de Boli Infecțioase Timișoara Patologie preexistentă: Cardiopatie. TBC. Diabet zaharat tip I. Contact familie - Germania
Deces 46. Bărbat, 70 de ani, jud. Timiș. În data de 27.03.2020 s-au recoltat probe biologice pentru COVID 19 care au fost testate la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Timișoara. Rezultatul testării din data de 28.03.2020 a confirmat că pacientul este pozitiv. Data deces: 29.03.2020 - Spitalul de Boli Infecțioase Timișoara. Patologie preexistentă: Cardiopatie. Diabet zaharat tip II. Contact cu caz confirmat.
În România au fost confirmate 1.952 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus), anunță Grupul de Comunicare Strategică. Dintre cele 1.952 de persoane confirmate pozitiv, 209 au fost declarate vindecate și externate (55 la Timișoara, 85 la București, 19 la Iași, 7 la Craiova, 11 la Constanța și 3 la Cluj).