Coreea de Sud și Coreea de Nord au semnat un acord de restabilire completă a liniilor de comunicații militare

  • 14 Iunie 2018 19:15
Coreea de Sud și Coreea de Nord au semnat un acord de restabilire completă a liniilor de comunicații militare

Coreea de Sud și Coreea de Nord au semnat joi un acord de restabilire a liniilor de comunicații militare, se arată în comunicatul comun de presă emis după prima întrevedere militară la nivel înalt din ultimii 10 ani.

Cele două delegații au schimbat, de asemenea, opinii cu privire la demilitarizarea localității Panmunjom și au convenit implementarea completă a acordului bilateral din 2004 privind evitarea unor ciocniri accidentale în Marea Galbenă.

Convorbirile bilaterale au avut loc în Tongilgak, o clădire nord-coreeană din Panmunjom, informează agenția sud-coreeană de știri Yonhap.

Sursa: Rador

Tags

Alte Noutati

LIVE: MUZICĂ
Meteo Chișinău
26,56
Câțiva nori
Umiditate:55 %
Vint:3,11 m/s
Fri
24
Sat
22
Sun
25
Mon
28
Tue
30
Arhivă Radio Chișinău