Conacul Manuc Bei a intrat în renovare
-
06 Februarie 2014 17:18
La Hâncești au început lucrările de reabilitare a Conacului Manuc Bei, transmite INFOTAG.
"Scopul nostru este de a transmite generațiilor viitoare nu ruine, ci un complex restaurat, frumos de care să se mândrească", a spus președintele raionului Hâncești, Grigore Cobzac, precizând că complexul reprezintă un obiectiv de importanță națională.
Lucrările presupun restaurarea și reconstrucția Conacului, a Turnului de pază, a Castelului vânătoresc, Casei Manuc Bei, Casei Vechilului și a Grajdului. De asemenea, va fi amenajat și înverzit teritoriul. Complexul va fi multifuncțional. În cadrul acestuia vor fi organizate conferințe, întruniri oficiale seminare și diverse evenimente cu caracter economic, social și cultural.
Inițiatorii proiectului speră că în cel mai scurt timp Conacul Manuc Bei, va forma un circuit turistic regional atractiv cu pondere semnificativă în economia raionului.
Lucrările de reabilitare sunt realizate din fondurile Uniunii Europene și a Agenției de Dezvoltare Regională Centru.

