Compania ucraineană „Naftogaz" își va închide reprezentanța în Federația Rusă

  • 06 Martie 2018 12:55
Compania ucraineană „Naftogaz

Compania ucraineană „Naftogaz" a anunțat că își va închide reprezentanța în Federația Rusă, directorul comercial al operatorului de gaze, Iuri Vitrenko, precizând în acest sens că „este vorba despre o chestiune tehnică ce nu merită atenția publicului".

Ne-am propus cu mult timp în urmă să închidem acest birou, având în vedere agresiunea Federației Ruse", a explicat Vitrenko.

Reprezentanța „Naftohaz Ukraini" în Federația Rusă ar trebui închisă până pe data de 12 martie 2018. Amintim că un tribunal internațional de arbitraj de la Stockholm a decis recent că Gazprom trebuie să plătească firmei ucrainene Naftohaz 2,56 de miliarde de dolari pentru încălcarea obligațiilor contractuale. După această decizie, Gazprom a anunțat că rupe contractul cu Kievul, în pofida faptului că acesta expiră abia în 2019.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Radiojurnal
Meteo Chișinău
-4,76
Cer senin
Umiditate:80 %
Vint:4,12 m/s
Sun
-0
Mon
-0
Tue
-0
Wed
-0
Thu
1
Arhivă Radio Chișinău