Cine va demisiona după incidentul camionului cu muniție? Jurist: „Demisia, un element de PR; Problema e în sistem” (Revista presei)
-
27 Noiembrie 2025 09:27
Presa de la Chișinău continuă să scrie despre camionul cu muniții depistat la frontiera moldo-română. Președintele Comisiei parlamentare pentru securitate națională, Lilian Carp, a anunțat că urmează demisii în sistem, însă juristul Ștefan Gligor susține că aceste demisii sunt doar „acțiuni de PR” și nu rezolvă problemele reale. Totodată, jurnaliștii mai scriu despre noua convocare a ambasadorului rus Oleg Ozerov la Ministerul de Externe al Republicii Moldova, după ce o dronă rusească a căzut marți peste o casă din Florești. Aceste incidente reprezintă acțiuni deliberate de intimidare și testare a vulnerabilităților Republicii Moldova, nicidecum simple întâmplări, consideră experții.
Ambasadorul Ozerov, pus în fața dronei căzute în Moldova, titrează DW Moldova. Ambasadorul rus în R. Moldova, Oleg Ozerov, a avut parte de o nouă surpriză miercuri, fiind convocat la MAE din Chișinău, pentru a i se înmâna o notă de protest privind violarea spațiului aerian al țării de către Rusia. Drona rusească căzută marți peste o casă din localitatea Cuhureștii de Jos l-a întâmpinat pe ambasadorul rus Oleg Ozerov chiar pe treptele MAE. Asta după ce, pe 20 noiembrie, când a fost convocat la MAE din cauza violării spațiului aerian al Moldovei de către o altă dronă, diplomatul rus a ironizat în fața presei spunând că Chișinăul nu i-a prezentat „nicio dovadă că drona care a zumzăit pe teritoriul Republicii Moldova ar fi fost rusească”. Astfel, autoritățile moldovene au decis acum să-i arate lui Ozerov dovada – o dronă rusească Gerbera, cu simbolul războiului „Z” desenat pe ea. La ieșirea din MAE, Ozerov le-a repetat jurnaliștilor narațiunile propagate de politicienii proruși de la Chișinău, care au ironizat pe seama dronei căzute.
După ce marți, 25 noiembrie, șase drone au traversat neautorizat spațiul aerian al R. Moldova într-o singură zi, fostul ministru al Apărării, Anatol Șalaru, susține că incidentul nu poate fi considerat o întâmplare, ci o acțiune deliberată de intimidare și testare a vulnerabilităților țării. Interviul integral cu fostul ministru îl găsiți în Ziarul de Gardă.
ZdG prezintă, la rubrica Trăind de Gardă, o analiză detaliată a datelor privind închiderile anuale ale școlilor, apartenența politică a primarilor, distribuția puterii în consiliile raionale și opțiunile electorale ale populației din localitățile afectate. Informațiile dezvăluie un tablou mult mai complex decât narațiunea despre „închiderile politice”.
Cine va demisiona după incidentul camionului cu muniție? Jurist: „Demisia, un element de PR; Problema e în sistem” – titrează Jurnal.md. La aproape o săptămână de la depistarea unui camion încărcat cu muniții la frontiera moldo-română, care pare să indice o breșă de securitate pentru Republica Moldova, președintele Comisiei parlamentare pentru securitate națională, Lilian Carp, a anunțat că vor urma demisii în sistem. Pe de altă parte, liderul Partidului Schimbării, Ștefan Gligor, a explicat în cadrul emisiunii „Secretele Puterii” de la Jurnal TV, că aceste demisii sunt mai curând acțiuni de PR și nu contribuie în niciun fel la rezolvarea problemelor reale ale sistemului. Adevărata criză s-ar regăsi în interiorul sistemului, care „funcționează deficitar”. El a mai atras atenția și asupra faptului că Misiunea UE de Asistență la Frontieră în Moldova și Ucraina (EUBAM) urmează să își înceteze activitatea, deși reprezenta „singurul instrument de control” pe segmentul de frontieră pe care autoritățile moldovene nu îl pot gestiona direct.
Publicația Zona de Securitate analizează narațiunile pe care le construiește Rusia țintit pentru regiunea transnistreană, înainte de „alegerile” programate să aibă loc pe 30 noiembrie pentru așa-numitul „soviet suprem” de la Tiraspol. Politicieni și activiști publici din Rusia au lansat sincronizat apeluri către locuitorii regiunii - „poporul transnistrean”. Oamenilor li se cere să perceapă aceste „alegeri” ca pe o testare a capacității de a „arăta lumii, prietenilor și dușmanilor” loialitatea față de Rusia. Dar se aud și vechile narațiuni: amenințări externe, „acțiuni agresive ale vecinilor”, „blocadă economică”, promisiuni despre „alegeri corecte fără fraudă, așa cum se întâmplă în Moldova vecină”, apeluri la „unitate în jurul conducătorilor”, afirmații precum: „aceasta este pământul vostru” și că Rusia și regiunea transnistreană sunt „un singur stat, un singur popor”. Astfel de apeluri au venit deja din partea deputatului Dumei de Stat a Rusiei, Serghei Сijov, din partea membrului Consiliului pe lângă președintele rus, Aleksandr Brod, a deputaților Andrei Gorohov și Serghei Mironov, precum și din partea unor activiști ruși mai puțin cunoscuți. Niciunul dintre povățuitorii ruși nu menționează însă un detaliu esențial: locuitorii regiunii transnistrene, de fapt, nu au între cine alege. Întregul așa-numit „soviet suprem”, la fel ca și candidații „aleși” la nivel local, sunt afiliați holdingului „Sheriff”. Nu există alternativă reală! Funcționează o singură structură – așa-numitul partid „Obnovlenie” (Reînnoirea), controlat de „Sheriff”. Nu există presă independentă. Singurul opozant vizibil din ultimii ani, Oleg Harjan, a fost exclus din „alegeri”, arestat, iar după eliberare – ucis.
Alegeri ca o „farsă” în stânga Nistrului – spune și expertul Oazu Nantoi într-un interviu la Europa Liberă Moldova. Ceea ce se prezintă drept alegeri în așa-numitul Soviet Suprem al regiunii separatiste transnistrene, în 30 noiembrie, rămâne „o farsă” care „trebuie să mențină imaginea unu pseudo-stat funcțional și democratic, parte în conflict”, afirmă în podcastul „Pe Agendă” comentatorul politic Oazu Nantoi. Este vorba în continuare de „o situație în care populația din stânga Nistrului, în marea sa majoritate, nefiind parte în conflict, este ostatecă a acestui regim de la Tiraspol...”, constată expertul. Pe de altă parte, în stânga Nistrului și Tighina (Bender) „crește conștientizarea faptului că regimul de la Tiraspol este unul falit”, iar perspectiva reglementării, evoluțiile din regiune depind „de doi factori principali” – deznodământul războiului din Ucraina și voința politică, competența celor de la Chișinău”, consideră analistul politic cu expertiză vastă în dosarul transnistrean. Oazu Nantoi și-a exprimat, în același timp, „îngrijorarea” sa, ca cetățean al R. Moldova, față de „abordarea superficială” deseori de către Chișinău a problemei reîntregirii.

