Cine e favorită la câștigarea EURO 2020, după ce Franța, Portugalia și Olanda au fost eliminate. Cum arată cotele

• 29 Iunie 2021 14:54

Franța a fost eliminată de Elveția de la EURO 2020, în optimile de finală. Pe Arena Națională din București, campioana mondială a fost învinsă cu 4-5 la loviturile de departajare, după ce scorul primelor 90 de minute fusese egal, 3-3, transmite DIGI24.ro.

Franța, Portugalia și Olanda, OUT de la EURO 2020

Franța era, la începutul turneului final, principala favorită pentru câștigarea trofeului. Pe lângă naționala lui Didier Deschamps, de la EURO 2020 au mai fost eliminate în optimi alte două echipe care se regăseau printre favorite: Portugalia (0-1 cu Belgia) și Olanda (0-2 cu Cehia), potrivit sursei citate

Spania s-a calificat cu emoții în sferturi, după ce a trecut de Croația cu 5-3, după prelungiri (3-3 în 90 de minute). În acest moment, ibericii au devenit principalii favoriți pentru câștigarea trofeului. Italia este cotată cu a doua șansă, iar Anglia cu a treia.

În sferturile de finală, Spania va întâlni Elveția, iar în semifinale ibericii vor da piept cu învingătoarea dintre Italia și Belgia.

• Azi se dispută ultimele două partide din optimile de finală ale EURO 2020: Anglia - Germania (ora 19:00) și Suedia - Ucraina (ora 22:00).