CE 2018 de haltere | Nicolae Onică a câștigat două medalii de aur la total și aruncat, categoria 94 de kg

• 31 Martie 2018 21:16

Sportivul Nicolae Onică a câștigat, sâmbătă seara, două medalii de aur la stilul aruncat și total, categoria 94 de kilograme, din cadrul Campionatelor Europene de haltere care se desfășoară în aceste zile la Izvorani, în România.

Sportivul legitimat la CS Dinamo și-a asigurat medalia de aur la aruncat chiar de la prima încercare, cu 204 kilograme. La a doua a ratat 210 kg, dar a reușit să ridice aceeași greutate la cea de-a treia încercare. Onică a mai câștigat și medalia de argint la stilul smuls.

Medalia de argint la aruncat i-a revenit lui Stanulis Zygimantas din Lituania, cu 202 kg, iar cea de bronz lui Kozevnikovs Vadims din Letonia, cu 198 kg.

Podiumul la total a fost următorul: aur - Nicolae Onică (381 kg), argint - Stanulis Zygimantas (374 kg), bronz - Lukasz Grela (357 kg)

România are 23 medalii câștigate de la începerea competiției. Până acum au cucerit medalii Elena Andrieș - trei de aur (smuls, aruncat și total) la categoria 48 kg, Ilie Ciotoiu - două de bronz (aruncat și total) la 56 kg, Ionuț Ilie - două de bronz (aruncat și total) la 62 kg, Andreei Penciu - argint (smuls) și bronz (total) la 58 kg, Maria Grigoriu - bronz (aruncat) la 58 kg, Paul Dumitrașcu - argint (aruncat) la 69 kg, Loredana Toma - trei de aur (smuls, aruncat, total) la 63 kg, Irina Lepșa - argint (smuls, aruncat, total) la 63 kg, Răzvan Martin - aur (smuls) și două de argint (aruncat și total) la 77 kg, Nicolae Onică - două de aur (aruncat, total) și una de argint (smuls) la 94 kg.

Campionatele Europene de haltere la seniori se desfășoară în perioada 26 martie - 1 aprilie în Sala Polivalentă din cadrul Complexului Olimpic de la Izvorani. România a mai găzduit Campionatele Europene de haltere seniori în 1972 la Constanța și în 2009 la București.