Campionatul Mondial de fotbal. Olanda și-a confirmat statutul de favorită în fața Senegalului, SUA și Țara Galilor au încheiat partida nedecis. Programul zilei

• 22 Noiembrie 2022 08:10

Naționala de fotbal a Olandei a luat un start lansat la Campionatul Mondial din Qatar, „portocala mecanică” reușind o victorie cu 2-0 în fața Senegalului, într-un meci din Grupa A a competiției.

Golurile olandezilor au fost înscrise pe final de meci.

În minutul 84, De Jong centrează perfect, Gakpo urmărește mingea și îl învinge pe Mendy.

În prelungirile partidei, Klaassen a făcut 2-0, după ce a urmărit o minge respinsă de portarul senegalez Depay.

După primele jocuri din grupa A, Olanda și Ecuador au obșinut câte trei puncte, în timp ce Qatar și Senegal au cîte zero puncte, cu același golaveraj de -2.

În prima repriză a celei de a doua partide a grupei B, SUA a dominat copios naționala din Țara Galilor, reușind să marcheze în minutul 36 prin Weah.

Galezii au revenit în joc după pauză și au reușit să echilibreze situația pe tabela de marcaj prin golul marcat de Gareth Bale în minutul 84.

În prima partidă din grupa B, Anglia a dispus cu 6-2 de naționala Iranului.